VERITAS - br. 1/2001.

>[SADRŽAJ]<

EKUMENIZAM

MOLITVA OSMINA ZA JEDINSTVO KRŠĆANA

DA SVI BUDU JEDNO

Molitva je Božji dar, komunikacija Boga i čovjeka. Božji korak ljubavi u molitvi je uvijek prvi, a čovjekov korak uvijek je odgovor - da Bogu. Koliko je važna molitva pokazuje sam Gospodin koji se povlačio noću na samotna mjesta da bi molio, tj. razgovarao s Ocem.

Kad se Isus povlačio na samotna mjesta da bi molio, on koji ni u jednom trenutku nije prestao biti Bog, koliko li je onda potrebna molitva nama ljudima koji nikada ne prestajemo biti grešnici?

Ekumenski i bratski zagrljajU velikosvećeničkoj molitvi Isus moli Oca ne samo za apostole, nego i za sve one koji će po njihovoj riječi povjerovati u Njega. Moli da “svi budu jedno”. Isus želi da, kao što je Sin u Ocu i Otac u Sinu, da tako svi koji u Njega vjeruju budu jedno.

* * *

Kršćani se već stoljećima dijele na katolike, pravoslavne, protestante... Dakle, već stoljećima kršćani nisu jedno kao što Bog želi. Kristovo tijelo, tj. Crkva, stoljećima je razjedinjeno, “osakaćeno”. Može li tijelo koje je ranjeno ili osakaćeno “djelovati” kao ono koje je zdravo.

Već sv. Pavao upozorava da među Kristovim vjernicima ne smije biti prepirke i razdora. Pavao kršćanima koji govore: “Ja sam Pavlov” ili “ja sam Petrov” odgovara: “Zar je Krist razdijeljen? Zar je Pavao razapet za vas? (1 Kor 1, 12-13)

Tako bismo i mi danas trebali razmišljati i pitati se: Je li Krist razdijeljen? Je li na križu umro zato da bismo mi bili razdijeljeni ili želi “da svi budu jedno”, kao što je želio nekada, jer je isti danas kao i “jučer”.

Možda bismo trebali malo više biti kršćani, a manje katolici, pravoslavni ili protestanti!?

* * *

Razdijeljenost Crkve otvoreno protuslovi Kristovoj volji. Ona je sablazan svijetu, nanosi štetu najsvetijoj dužnosti Kristovih vjernika, a to je naviještanje evanđelja.

U desetom poglavlju Ivanova Evanđelja Isus kaže da ima ovaca iz drugih ovčinjaka i da će i njih dovesti u isti ovčinjak. Tako će postati i biti jedno stado i jedan pastir (Iv 10, 16).

Otac, Sin i Duh Sveti su jedno. Bog je jedan. Da bi kršćani mogli biti “sol zemlje i svjetlost svijeta” sigurno trebaju postati jedno. Jedinstvo kršćana prije svega se mora dogoditi u njihovim srcima. Baš za to je najpotrebnija molitva. Zajednička molitva. Takva molitva - molitva za jedinstvo kršćana - priređuje se svake godine od 18. do 25. siječnja. Crkva 18. siječnja slavi spomen na sv. Petra okovanoga u lance zbog Krista, a 25. siječnja slavi se obraćenje sv. Pavla. I vrijeme od Spasova do Duhova također je opet vrijeme “pojačane” molitve za jedinstvo kršćana.

* * *

A kakvo će biti to jedinstvo kršćana za koje molimo? Jedinstvo kršćana neće biti takvo da će svi kršćani postati katolici, ili pravoslavni, ili pak protestanti. Jedinstvo kršćana nije ni u tome da svi imaju jednake obrede. Jedinstvo kršćana ostvarit će se kroz zajedničku molitvu, suradnju i kroz djela ljubavi. Ostvarit će se kroz zajedničko svjedočenje za Krista. Ono za čime također težimo dok molimo za jedinstvo kršćana jest da euharistija bude znak zajedništva za sve kršćane. Da istočna i zapadna Crkva mogu na istom oltaru služiti istu sv. misu i imati istu euharistiju. U zajedničkom slavlju na kojemu će i katolici i pravoslavni slaviti istu euharistiju ostvarit će se jedinstvo kršćana. Taka će svi postati jedno stado i jedan pastir. Crkva će tada moći ižarivati Božju ljubav, ljubav kojom Bog ljubi sve ljude i zbog koje je postao čovjekom, jer će kršćani tada biti jedno.

HENRIETA ZAJEC


>[SADRŽAJ]<