|
Vatikanska prisjećanja (4)
Bjegovi od prošlosti
Imao sam dva čudna susreta, gotovo identična. Mladić nije
tražio ispovijed, već samo razgovor. Kaže da je novoobraćenik, ali da ga stalno
progoni strah zbog prošlosti, zbog teških i lakih grijeha. Pokušao sam ga
odvratiti od prošlosti, za koju ne mora biti zabrinut ako se dobro ispovjedio, a
da je put obraćenja jako dug i tu nema skokova.
LJUDEVIT MARAČIĆ
13. lipnja 1999.
Sveti Antun Padovanski. Ni po čemu se u
Bazilici sv. Petra ne bi slutilo da se danas slavi blagdan najomiljenijeg sveca
Katoličke Crkve. Nema mu čak ni oltara (od tridesetak veličanstvenih žrtvenika),
čak mu ni zasebnu sliku nisam vidio, ako zanemarimo veliki skupni portret u
Kapeli kora, gdje se naš svetac nalazi u kombinaciji s još nekim franjevačkim
svecima, oko lika Bezgrešnog Začeća. Kad se pak prisjetim kako se sv. Antun
slavi, recimo u Zagrebu, gdje sam proveo tolike godine života, kada na današnji
dan cijeli zapadni dio grada postaje prava košnica, uz mnoštvo vjernika, ali i
ponešto znatiželjnika. Ovdje nema ni mirisa ljiljana, a da ne govorimo o broju
ispovijedi. Ovdje sam danas, na primjer, u pet sati dežuranja, ispovjedio
desetak osoba. Rim nije Padova, a ni Zagreb. Bar ne na Antunovo.
16. lipnja
Od današnjeg dana u Vatikanskom gradu
vlada novi prometni režim. Podijelili su Vatikan u dva sektora i samo oni koji
imaju vatikanske tablice ili posebne dokumente mogu prelaziti iz jednoga u drugi
dio Grada. Isto je tako odsad obvezatno parkiranje u novosagrađenoj višekatnoj
garaži, baš blizu našeg doma. Htjelo se postići da bar Vatikan bude uščuvan od
ludnice i smoga koji proizvode rimska vozila. U cijeloj državici promet je
ograničen na 30 kilometara na sat, ali ipak neki jure te jure… A dočuo sam da se
sprema prosvjed na novi režim prometa i parkiranja (skupljeno je dosta potpisa),
jer su Rimljani, pa bili oni i zaposlenici u Vatikanu, zarobljenici na četiri
ili na dva kotača.
22. lipnja
Običan i zapravo posve neobičan dan.
Običan po rasporedu i poslu, neobičan po susretima i događajima. Na primjer,
susret pred ispovjedaonicom, koji nije bio običan, nego zapravo vrlo mučan
razgovor. Mladić pobjegao iz komune za liječenje narkomana, nakon devet mjeseci
uspješnog liječenja. Kaže da je sada zdrav i da tamo nema što raditi. Njegova ga
rodbina ne prihvaća i sada on traži materijalnu pomoć da se snađe i da pobjegne
od prošlosti. Kad sam mu pak rekao da mi nismo ovdje bankovni činovnici, poželio
je bar čuti savjet. Nisam mu znao ništa drugo reći nego da se vrati u komunu
(negdje u Umbriji, blizu Asiza), gdje će ga dobro primiti, ali on o tome nije
htio čuti ni riječi. Mučio sam se dugo, a iskreno priznajem da nisam baš ništa
uspio. Jedino što mi je zahvalio što sam ga saslušao. Nije to prvi takav slučaj.
Sve više ima takvih susreta. I to je bio jedan od razloga da sam se dugo mučio
prije nego mi je san zaklopio oči.
10. kolovoza
Danas je u mojoj Premanturi fešta,
Lovrečeva. Ovdje jedino sparina podsjeća na istarsku atmosferu. Nego, i ovdje
zna biti zabavno, i te kako. Posebno kada tijekom ljeta dolaze razni fratri iz
cijelog svijeta zamjenjivati redovite ispovjednike, koji obično u to vrijeme
dobivaju odmor, jer ima najmanje posla u ispovjedaonicama. Tako je među nama i
naš kanadski fratar Bernard, po prezimenu poljskoga podrijetla, inače uvaženi
ekologist i stručnjak za očuvanje okoliša, temperamentan i vrlo komunikativan
čovjek. Danas nam je za ručkom ispripovjedio nešto što je doživio dok je bio u
Americi, i nije to anegdota već prava istina. Tako mu pristupi jednog dana
čovjek za ispovijed: "Znate, oče, ja sam vam policajac. Obično sam vrlo strog,
ali u prometu imam uvijek razumijevanja za svećenike. Nikada nikoga nisam kaznio
za prekršaje u prometu. Računam da ćete i vi sada imati razumijevanja prema
meni…" Zgodan vic, da nije istinit susret. Danas sam pak vidio neku mlađu ženu
kako obilazi od ispovjedaonice do ispovjedaonice. Srećom, nije nabasala na mene.
Ne znam što je tražila, vjerojatno neki zadovoljvajući odgovor koji nije mogla
dobiti.
22. kolovoza
Iako je nedjelja, nije bilo baš puno
posla, ali popodne ipak nešto više ljudi. Imao sam i dva čudna susreta, gotovo
identična. Mladić nije tražio ispovijed, već samo razgovor. Kaže da je od Uskrsa
obraćenik, ali da ga stalno progoni strah zbog prošlog života. Muči se s
problemom teških i lakih grijeha. Pokušao sam ga odvratiti od prošlosti, za koju
ne mora biti zabrinut ako se dobro ispovjedio, a da je put obraćenja jako dug i
tu nema skokova. Momak je ipak očito pod nekim psihičkim pritiskom, jer je
priznao da obilazi i psihijatre. Drugi slučaj vrlo je sličan ovome. Čak se
mladić želio i ispovjediti, i to prvi put u životu, a kada sam mu rekao da se za
to treba postupno pripremiti i dobro poučiti, nije mu baš bilo jasno. Kao da mu
je ispovijed magično sredstvo za bijeg iz prošlosti i straha koji ga progoni. I
ovdje sam se uvjerio kako uloga ispovjednika sve više graniči s onom psihijatra,
i obratno, a čak i s onom egzorcista.
23. kolovoza
Danas sam doživio što znači neznanje ili
bar neobaviještenost. U trenutku kad nije bilo nikoga za ispovijed, pristupilo
mi dvoje mladih, držeći se za ruku, i zamolilo da ih blagoslovim. U slobodnoj
ruci su držali krunice i medaljice. Govorili su španjolski, što dosta dobro
razumije onaj koji pozna talijanski. Na kraju su me zapitali gdje se nalazi
kakva slika ili kip sv. Jude Tadeja, jer da ga u domovini jako štuju. Ja sam
onako, pravo ni ne znajući, odgovorio kako ovdje neće naći ništa što podsjeća na
ovoga apostola, kojemu su očito htjeli preporučiti svoju vezu i skori brak. Kada
sam za ručkom ispripovjedio ostalima ovaj događaj, fratri su mi skoro uskočili u
usta: "Pa u Bazilici sv. Petra pokopan je i sv. Juda Tadej, i njegov se grob
nalazi u kapeli nasuprot našeg prostora." Eto što čovjek doživi kad misli da sve
zna i nije dovoljno upućen i informiran, kao što mi se nešto ranije dogodilo kad
me jedna žena pitala za grob Margarete od Canosse. Ja sam je samouvjereno poslao
u kriptu Bazilike, a veliki kameni spomenik ovoj vrloj ženi nalazi se u samoj
Bazilici, blizu famoznoga Michelangelova kipa "Pieta". Čovjek sve dok je živ,
treba učiti, pogotovo u tako velebnoj sredini kao što je Vatikan.
(Nastavlja
se.)
|