VERITAS - br. 10/2005

>[SADRŽAJ]<

SUSRETI

MEĐUNARODNI KONGRES UDRUGE VOJSKE BEZGREŠNE U NIPOKALANOWU

Duhovno naslijeđe
sv. Maksimilijana Kolbea

Mons. Angelo Amato, tajnik kongregacije za nauk vjere, dajući definiciju Vojske Bezgrešne (VB) reče da je ona "najnoviji oblik kršćanskog života danas". Novost VB za o. Kolbea sastoji se u "povezanosti s Bezgrešnom" i poziva članove VB na "posebnu brigu povratka života na sve veće dostojanstvo njezinih sinova.


ZDRAVKO TUBA

Promatrajući o. Maksimilijana Kolbea kao osobu može nam se učiniti da je on svetac za neka druga vremena. Možda je neprimjereno tražiti pažnju u ovoj postmodernoj kulturi iznad svega zbog izričaja njegovih sigurnosti koje su protivne u sučeljavanju s nesigurnostima, nezainteresiranošću i kratkovidnim pogledom na život danas. No naprotiv, ako ulazimo u središte poruke sv. Maksimilijana, uprisutnjujući njegovu duhovnost, pronaći ćemo dragocjenosti evanđeoskog života.

Ovim mislima otvarao se pogled na međunarodni kongres u Niepokalanowu od 28. kolovoza do 1. rujna 2005. Na skupu su sudjelovali svećenici, redovnici i laici (oni koji vrše službe nacionalnih upravitelja VB, duhovni asistenti i članova pokreta) - ukupno oko 300 sudionika.

Temu susreta "Duhovno naslijeđe sv. Maksimilijana Kolbea za Crkvu danas. Karizma i sudjelovanje" rasvijetlila su osmorica predavača, profesori s katoličkih sveučilišta, u prisutnosti predsjedatelja, nadbiskupa Angela Amata, tajnika Kongregacije za nauk vjere. Prigodnim pozdravom međunacionalnog upravitelja VB o. Eugenia Gualignania uvodnim mislima ušlo se u obrađivanje zadanih tema pod vidom prava, crkvenosti i apostolata. Spominjem ovdje samo neke od predavača prisutnih na ovom kongresu i njihova promišljanja.

   

Rasvjetljujući temu: "Karizma i duhovnost", o. Leon - Benigny Dyczewski je naglasio: "Karizma ima religijsko značenje. Ona je Božji poziv usmjeren nekoj osobi. Bog sam poziva čovjeka u izvršenju određenog poslanja. Da bi čovjek mogao ispuniti poziv, Bog mu daje nadnaravne darove koji se razlikuju od prirodnih sposobnosti. Karizmatsko djelovanje označava prepoznavanje Božjega plana i predanja u službi Božjoj, kao i u služenju bližnjima. Služiti Bogu znači osluškivati njegovu volju u poslušnosti, prepoznavajući je i ostvarujući u potpunoj odgovornosti. Služiti bližnjemu u poslušnosti znači prepoznavati njegove potrebe, imajući iskustvo stvarnog stanja u kojem se on nalazi, oživljujući njegovu vjeru u Boga osobnim predanjem, kako bi se premostile poteškoće koje dijele osobu od Boga i bližnjih. Karizma odgovara na stvarne potrebe osobe na individualnom i na društvenom planu".

Kroz pogled karizmi pokušalo se osvijetliti osobu i djelovanje sv. Maksimilijana Kolbea, kako bi i danas ono što je Bog po njemu učinio bilo nama poticaj u svakodnevnom životu i radu. Bijaše ovo prigodni trenutak da ujedinjeni na zemaljskom putovanju, otvoreni dijalogu i suradnji, prepoznamo pravu istinu, nudeći zajedničko svjedočanstvo raznolikog Kolbeovog naslijeđa.

Otac Kolbe promatra VB kao "opći pogled katoličkog života pod novim oblikom čvrste povezanosti s Bezgrešnom (Kolbeovi spisi - SK 1226), koja želi podići granicu našeg duhovnog života sve do vrhunca svetosti" (SK 1220). Svetost, kao sveopći poziv, "dar je darovan svakom kršteniku, jer bilo bi besmisleno zadovoljiti se životnom prosječnošću, živeći pod znakom minimalističke etike i površne religioznosti" - napisao je papa Ivan Pavao II. u dokumentu Novo millennio ineunte, br. 31.

Mons. Angelo Amato, tajnik Kongregacije za nauk vjere, dajući definiciju VB reče da je ona "najnoviji oblik kršćanskog života danas". Novost VB za o. Kolbea sastoji se u "povezanosti s Bezgrešnom" i poziva članove VB na "posebnu brigu oko povratka života na sve veće dostojanstvo njezinih sinova" (SK 1226) te podsjeća na predanje koje je Isus Krist na križu učinio: "Ženo, evo ti sina. Sine, evo ti majke" (Iv 19, 25-27). Od tog trenutka nitko nikada nije više siroče.

Primajući događaj iz Evanđelja VB živi po njemu između dviju izgovorenih riječi: od umirućeg Isusa na križu, do Marijinih riječi izrečenih u Kani Galilejskoj: "Što god vam rekne, učinite!" (Iv 2, 5).


U logoru u Auschwitzu sv. Maksimilijan je otkrio najveće pastoralno djelo u školi Blažene Djevice Marije, povezujući temeljne glagole: prihvatiti, slušati, okrijepiti, ohrabriti, zagrliti, uzimati kruh sebi iz usta kako bi nahranio bližnjega, darovati život. Upravo u logoru mržnje i smrti on je potvrdio: dobri Bog je na svakom mjestu i s velikom ljubavlju misli na sve i na svakoga.


U hodu vjere Marija je potrebna svima, jer je Majka u svim prilikama života a ne samo u nekim danima, svetkovinama, koji su njoj na čast spomenuti. Ona je Majka ne samo za onog koji to želi ili osjeća, već za sve vjernike i za sve dane života - zemaljskoga i vječnoga.

Pripremajući se za pisanje knjige u srpnju 1940. godine, Maksimilijan Kolbe je zapisano: "Bezgrešna je naša majka, jer nam je darovala Isusa. Ona je majka Božjih milosti, milosti Duha Svetoga i posrednica svih milosti. Ona je majka života milosti i duhovnog života. Majka je Otkupiteljeva, a tako i majka otkupljenih. Ljubi ovu majku, jer ona te ljubi sve do žrtvovanja svoga Sina. U navještenju te prihvatila kao sina, stoga će te učiniti sebi sličnim. Učinit će te bezgrešnim. Prepusti se da te ona vodi. Prepusti se u slobodi, kako bi bio oblikovan od nje same" (SK 1334).

   

Papa Pavao VI. je postavio uvjet: "Ako želimo biti kršćani moramo biti marijanski, moramo ponovno upoznati temeljni odnos providnosti koja ujedinjuje Majku i Isusa i otvara nam put koji vodi k Njemu" (Cagliari, 24. IV. 1970.).

Prihvatiti Mariju u vlastitom životu kao što je učinio Ivan, poslušnost je evanđelju, i to znači osjećati se dionicima dragocjenog nasljedstva primljenog s križa, kako bi djelo ljubavi moglo imati sigurnost, kao što je rekao papa Ivan Pavao II. okupljenim mladima: "Majka je u stanju oblikovati u vama srce učenika koji je spremno slušao Isusa".

U srcu koje kuca za VB posvećenje je sebe Bezgrešnoj. Posveta bez mjera i granica. Za nas je iznad svega bitno djelovanje da bi se dao smisao VB i pripadnosti njoj. Za sv. Maksimilijana, koji je njezin nadahnitelj i utemeljitelj, ovo je manje važno. On je rekao: "Djelovanje je posljedica. Vrijednost jednog člana VB ne dolazi od onoga što on čini, već kakav odnos uspijeva ostvariti s Bezgrešnom Djevicom Marijom". Kršćanski teolog Von Balthasar naglašava: "Bez mariologije se trči u opasnost da kršćanstvo malo po malo postane nehumano, a Crkva se povlači u buku struktura i organizacija bez duše".

   

Na kraju, evo nam još jedan primjer sv. Maksimilijana Kolbea, koji nam dolazi u susret po osobnoj posveti Bezgrešnoj. O. Egidio Monzani reče: "Zar nije rečeno: 'biti kao Ona'? Tko to djeluje u nama i po nama? U logoru u Auschwitzu sv. Maksimilijan je otkrio najveće pastoralno djelo u školi Blažene Djevice Marije, povezujući temeljne glagole: prihvatiti, slušati, okrijepiti, ohrabriti, zagrliti, uzimati kruh sebi iz usta kako bi nahranio bližnjega, darovati život. Upravo u logoru mržnje i smrti on je potvrdio: dobri Bog je na svakom mjestu i s velikom ljubavlju misli na sve i na svakoga" (SK 961). Živo i stvarno njegovo svjedočanstvo pomaže nam pronaći izraze za pravi život apostola Bezgrešne koji nije satkan samo od nečega (hodočašća, medaljica, krunica, itd.), već je rasprostranjen, tražeći svoje mjesto u nutrini, u sazrijevanju života usmjerenog prema bližnjemu, u osluškivanju Božje Riječi.

Ako će nas marijanska duhovnost voditi u ljubavi i u služenju čovjeku, kao što je vodila sv. Maksimilijana koji se nadahnjivao na primjeru Blažene Djevice Marije, njegovo duhovno naslijeđe i karizma u Crkvi danas, neće trpjeti od zatvorenosti u vremenu već će biti poziv za ispunjenjem života i vremena svjetlom ljubavi u darivanju samih sebe.

>[SADRŽAJ]<