VERITAS - br. 12/2005

>[SADRŽAJ]<

ZRCALO VREMENA


Vijesti iz crkvenog života

Međunarodna konferencija o Drugom vatikanskom saboru

Konferencija u povodu 40. obljetnice završetka Drugoga vatikanskog koncila, koju je priredio Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, održana je 7. prosinca u Zagrebu.

Osjećamo kako je promocija i obrana čovjeka svježi zadatak Crkve, rekao je kardinal Josip Bozanić, koji se u svom govoru osvrnuo na povijesni događaj završetka velikog crkvenog događaja proteklog stoljeća, Drugoga vatikanskog koncila. Riječi pozdrava uputio je i dekan Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu dr. Tomislav Zdenko Tenšek, koji je u kratkim crtama govorio o aktualnosti Koncila danas. Nestalo je optimizma kakav je bio u doba Koncila, konstatirao je dr. Tenšek, i nastavio kako bi zadaća Crkve danas trebala biti pružanje utemeljene nade svijetu. Potrebno je poraditi na unutarcrkvenom dijalogu, otvoriti se laicima te nadvladati klerički mentalitet u Hrvatskoj, rekao je dekan zagrebačkog KBF-a, zaključujući kako se danas od Crkve u društvu traži prije svega svjedočenje, a tek onda govor. O Koncilu i o njegovim plodovima izlaganja su priredili: Giuseppe Alberigo iz Bologne, dr. Adalbert Rebić, dr. Aldo Starić, te dr. Željko Mardešić.

Utemeljena Zaklada "Blažena Marija Petković"

Zakladu "Blažena Marija Petković" osnovala je Provincija Krista Kralja, družbe Kćeri Milosrđa TSR sv. Franje u Zagrebu, a registrirana je pri Ministarstvu pravosuđa RH. Zaklada nosi ime po utemeljiteljici Družbe bl. Mariji Propetog Isusa Petković, koja je svoj život posvetila dobru siročadi, siromaha, bolesnih i nemoćnih, pružajući im duhovnu i materijalnu pomoć. Zaklada će živjeti od podupiratelja koji će imati milosrđa i velikodušnosti za bližnjega u nevolji. Svrha zaklade je, u duhu karizme bl. Marije Petković, pružanje pomoći siromašnoj i bolesnoj djeci, skrb za školovanje djece i mladih slabijega imovinskog stanja, pružanje pomoći obiteljima s brojnom djecom, starijim osobama kao i drugima kojima je pomoć potrebna. Također će poticati i utemeljenje različitih ustanova i društava pod imenom blaženice te organiziranje i osmišljavanje Dana bl. Marije Petković, kao i prigodne nagrade pod njezinim imenom za odrasle, djecu i mlade s kojima redovnice djeluju. Upraviteljica zaklade je s. M. Zdravka Srša, a predsjednica zaklade je s. M. Emila Barbarić. Sjedište je u Zagrebu, Mallinova 4, tel. 01/46-77-609. Žiro račun Zaklade otvoren je kod Partner banke d. d. Zagreb, a broj je: 2408002-1100022172. Devizni račun kod iste banke je: 7030-1968319.

Božićna akcija Hrvatskog Caritasa "Za 1000 radosti"

Treću godinu za redom Hrvatski je Caritas u predbožićno vrijeme organizirao božićnu humanitarnu akciju "Za 1000 radosti", tijekom koje se prikuplja pomoć najsiromašnijim obiteljima u Hrvatskoj. U ovogodišnjoj, kao i u proteklim akcijama sredstva će se prikupljati od poslovnih subjekata tj. tvrtki, u novcu, proizvodima i uslugama, te od građana. Cilj akcije je prikupiti pomoć za najmanje 5.000 siromašnih obitelji u Hrvatskoj, potaknuti djecu školske dobi da uočavaju potrebne, da konkretno djeluju i stječu iskustvo preuzimanja odgovornosti za druge, te kao i kod prethodnih akcija osnažiti osnovne vrijednosti Božića.

Građani se u akciju mogu uključiti pozivima na donacijski telefon 060 600 400 (6,82 kn/min), uplatama na žiro račun, kupnjom ovogodišnjih Caritasovih proizvoda: omotnog papira i božićnih čestitki te kupnjom elektroničkih čestitaka putem Caritasove internetske stranice (www.caritas.hr) i zvučnih telefonskih čestitaka s porukama poznatih osoba.

Katoličke udruge traže jednaka prava javnog djelovanja

Katoličke udruge Riječke nadbiskupije, okupljene na polugodišnjem redovitom susretu 26. studenoga u Mrkoplju, s geslom "Vjera u mom životu", nakon poticajnih predavanja o snazi vjere i o potrebi udruživanja katolika, pozivaju vjernike da se uključe u rad katoličkih udruga. "Svaki je vjernik pozvan snagom vjere djelovati u svijetu i mijenjati svijet zakonom Kristove ljubavi. Katoličke udruge potpora su i poticaj vjernicima na svjedočenje vjere u svijetu i u svim životnim situacijama", jedan je od zaključaka susreta. Primijećeno je također da se katoličke udruge često neosnovano rangiraju kao vjerske zajednice, gubeći time pravo djelovanja koje imaju druge građanske udruge. Katoličke udruge imaju što reći u društvenom dijalogu, jer vrijednosti koje promiču, utemeljene na evanđelju, na zapovijedima ljubavi i na nauku Crkve pridonose općem dobru svih građana Hrvatske. Katoličke udruge stoga ne traže privilegije, nego samo jednaka prava javnog djelovanja, koja se daju svim ostalim interesnim skupinama i građanskim udrugama u Hrvatskoj, navodi se u priopćenju za javnost Koordinacije katoličkih udruga.

Demokratsko, pravedno i mirno rješenje za BiH je moguće

Komisija Pravda i mir Biskupske konferencije BiH oglasila se priopćenjem u povodu 10. obljetnice Daytonskih sporazuma, u kojemu ističe kako na ovaj način uređena BiH nije voljna ni sposobna učinkovito štiti čovjeka niti prihvatiti i njegovati bogatstvo narodnih, jezičnih, kulturnih i religijskih razlika. U priopćenju koje je potpisao predsjednik Komisije, pomoćni vrhbosanski biskup Pero Sudar, ističe se kako u 10 godina odsutnosti rata politička bosansko-hercegovačka pozornica više nalikuje ratu, nego miru, jer daytonsko ustavno rješenje političke vođe na jednoj strani potiče na potpunu isključivost, a na drugoj ih prisiljava na neprihvatljiva poniženja. Daytonskim uređenjem u BiH nije zaživjelo nijedno načelo moderne demokracije. Zato, na 10. godišnjicu daytonske podjele BiH, Komisija od onih koji odlučuju o toj zemlji traži da joj omoguće i pomognu doći do istinske pravde i do pravednog mira. Bez "stavljanja izvan snage dosadašnjeg rješenja o podjeli zemlje na dva entiteta" nije moguć model države koja bi mogla štititi ljudska prava pojedinaca i jamčiti ravnopravnost naroda - upozorava Komisija Pravda i mir.

Umro fra Denis Sačer

Nakon duže i teške bolesti, okrijepljen svetim sakramentima i ispraćen molitvama braće, 14. studenoga u bolnici "Sveti Duh" u Zagrebu preminuo je, u 39. godini života, 19. redovništva i 12. svećeništva, fra Denis Sačer, član Hrvatske provincije sv. Jeronima franjevaca konventualaca. Fra Denis je vršio službu župnog vikara u Zagrebu i u Molvama, službu duhovnog asistenta franjevačke mladeži, vjeroučitelja u osnovnim školama i katehista u navedenim župama, a povremeno je surađivao i u "Veritasu". Zahvalni za sva dobra koja je činio svojim predanim radom u pastoralu i u apostolatu, molimo da ga Gospodin primi u nebesko blaženstvo.

   

Papa primio nove veleposlanike

Svi smo pozvani djelotvorno se zauzeti za mir u svijetu izmučenome ratovima, istaknuo je papa Benedikt XVI. primivši 1. prosinca u audijenciju 11 novih veleposlanika pri Svetoj Stolici, koji dolaze iz Afrike, Azije, Europe i s Američkoga kontinenta. Kako prenosi IKA, Sveti je Otac ponovno uputio apel kako bi svi državnici zajedno s ljudima dobre volje pomogli u zaustavljanju nasilja koje uništava čovječanstvo. To je zlo koje suzbija rast i nadu brojnih naroda. Bez zalaganja sviju u nastojanjima oko mira i stvaranja ozračja pomirenja, počevši od obitelji, neće biti moguće napredovati na putu boljega društva, upozorio je Sveti Otac, te potaknuo veleposlanike da podupiru dijalog među narodima. Papa je istaknuo i važnost odgoja mladih naraštaja u promicanju kulture mira, te potrebe pružanja mogućnosti obiteljima i ustanovama za odgoj mladeži i za prijenos bitnih duhovnih, moralnih i društvenih vrednota.

Katolički patrijarsi o stanju na Srednjem i Bliskom Istoku

Katolički patrijarsi sa Srednjeg i Bliskog Istoka osudili su terorizam i pozvali međunarodnu zajednicu da zaustavi "ljudsku dramu" u Iraku. Na zasjedanju, održanom u Amanu u Jordanu, patrijarsi su osudili terorizam i nasilje, te se posebno sjetili svih žrtava terorističkog napada u kojem je ubijeno 60 Jordanaca. "Stanovnici Srednjeg Istoka pate od pritisaka, gladi, nezaposlenosti, okupacije, iskorištavanja i nedostatka ljudskih prava. Također se susreću s gubitkom svoga nacionalnog identiteta te se susreću s političkom, vojnom i gospodarskom agresijom", upozorava se u završnoj izjavi s godišnjeg susreta poglavara maronitske, koptske, melkitske, asirske, armenske i kaldejske Crkve, te jeruzalemskoga latinskog patrijarha.

Papa pozvao na borbu protiv AIDS-a

U apelu u povodu Svjetskog dana borbe protiv AIDS-a papa Benedikt XVI. upozorio je na alarmantne podatke o broju oboljelih od AIDS-a u svijetu te naglasio: "Slijedeći izbliza Kristov primjer, Crkva je uvijek držala da je briga o bolesnima sastavni dio njezina poslanja. Ohrabrujem stoga sve one mnogobrojne inicijative koje se promiču u cilju svladavanja ove bolesti, osobito one što ih poduzimaju crkvene zajednice. Ostajem blizak bolesnima od AIDS-a i njihovim obiteljima, zazivajući nad njih pomoć i utjehu Gospodinovu".

Međunarodna konferencija o ljudskom genomu

U Vatikanu je krajem studenoga održana trodnevna 20. međunarodna konferencija Papinskoga vijeća za pastoral osoblja u službi bolesnika, kojoj je ove godine tema bila "Ljudski genom". Primajući sudionike konferencije, papa Benedikt XVI. upozorio je da se ljudsko dostojanstvo ne poistovjećuje s vlastitim genima iz molekula DNK i ne umanjuje se zbog nazočnosti tjelesnih različitosti ili genetskih nedostataka. Sadašnji je svijet obilježen procesom sekularizacije koji s jedna strane zahtijeva opravdanu samostalnost znanosti i društvenoga poretka, ali s druge zaboravlja vezu vremenitih stvarnosti s njihovim Stvoriteljem, a zanemaruju i zaštitu nadnaravnoga ljudskog dostojanstva i poštovanje samoga njegova života - upozorio je Papa. Stoga je kao nužno istaknuo odgovarajuće obrazovanje te duboki i jasan odgoj savjesti na području genetike, kako bi vjernici, i pred pogrešnim vrednotama i izobličenim informacijama, koje mogu prevladati u javnome mnijenju, mogli preuzeti vlastitu odgovornost u skladu sa svojom vjerom.

>[SADRŽAJ]<