Home - www.veritas.hr - Veritas Bazilika sv. Antuna - Padova

 

 
Vijesti
 
Europski sud za ljudska prava: Križ smije u učionice

Piše: Benjamin Horvat
 
VATIKAN IZRAZIO ZADOVOLJSTVO PRESUDOM

Veliko vijeće Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu donijelo je u petak 18. ožujka presudu kojom je ustvrdilo da izlaganje križeva u učionicama nije u su-protnosti s Europskom konvencijom o ljud-skim pravima. Tom je presudom poništena ranija presuda Europskog suda za ljudska prava, donesena 3. studenoga 2009. u predmetu Lautsi protiv Italije, u vezi s iz-laganjem raspela u učionicama talijanskih državnih škola, a na koju se žalila talijan-ska Vlada.

Vatikan je zadovoljan "presudom križu" Europskog suda za ljudska prava u Stras-bourgu. Sveta Stolica odluku je prihvatila sa zadovoljstvom, istaknuo je predstojnik Tiskov-nog ureda Svete Stolice o. Federico Lombardi.

Presuda na najvišoj međunarodnoj sudskoj razini priznaje da "kultura ljudskih prava nije u suprotnosti s vjerskim temeljima europske kulture" i da ne smije biti dovedena u taj položaj, jer kršćanstvo joj je dalo značajan doprinos. Riječ je o vrlo značajnoj odluci, ističe Lombardi. Sudac je potvrdio da izlaganje križa ne predstavlja indoktrinaciju, nego je izraz kulturnoga i vjerskog identiteta kršćanskih zemalja, ističe Lombardi. Također je pozdravio odluku kojom Sud za ljudska prava svakoj zemlji priznaje diskrecijsko pravo u odnosu na vjerske simbole. Da je donesena drukčija odluka, ističe Lombardi, vjerske slobode bile bi ograničene ili dokinute.

U priopćenju se ističe i da će tom odlukom biti obnovljeno povjerenje velikog broja Europ-ljana u Europski sud za ljudska prava, jer mnogi su uvjereni u formativnu ulogu kršćanskih vrijednosti kroz povijest kontinenta.

Carlo Cardia, profesor crkvenoga prava na rimskom sveučilištu 'Roma Tre', naglasio je da je prva presuda bila sasvim u suprotnosti s načelima Europskog suda. U europskoj pravnoj praksi, između ostalog, postoje dva neupitna načela, a prvo je da Europa poštuje, vrednuje i priznaje tradicije država, a drugo je pak da svaka država ima pravo sukladno s pravima slobode tumačiti i vrednovati svoje tradicije, inače ne bi bilo Europe.

Na primjedbu da Sud poriče utjecaj raspela na učenike, što je tvrdila gospođa Lautsi, rekao je da je vrlo važno to što tvrdi da se vjersko obilježje, u ovome slučaju, raspelo, po sebi ne suprotstavlja drugima, ne uvjetuje ničiju savjest jer na slobodan način odražava opće-narodno shvaćanje naše vjerske tradicije, primijetio je profesor Cardia. Pravorijek Europskog suda potvrđuje pozitivnu laičnost, koja ne vrijeđa i ne isključuje nikoga, nego nastoji sve okupiti oko vrednota koje smo naslijedili od naše vjerske tradicije – ustvrdio je profesor Cardia.

Zadovoljstvo presudom izrazio je i predsjednik Papinskog vijeća za kulturu kardinal Gianfranco Ravasi. "Križ je simbol naše civilizacije, jedne od najvećih zapadnih civilizacija, bez obzira na to prihvaća li netko ili ne prihvaća vjerska stajališta", istaknuo je kardinal. Također je upozorio na opasnost zabranjivanja vjerskih simbola u javnom životu. Tada je to ujedno i opasnost od gubitka identiteta.

Presudu Europskog suda za ljudska prava prokomentirao je i zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić, naglasivši da je taj Sud spasio Europu i europsku kulturu.

"Ako bismo mi skinuli križ, ako bismo izbrisali našu baštinu, ako bismo zatvorili naše katedrale, što bi ostalo od nas, od naše kulture? Ne bismo bili više ono što jesmo. Zato braneći križ, branimo sami sebe, branimo svoju baštinu svoju kulturu, svoj identitet. Za križem želimo hodati, jer tko ide za križem dolazi do uskrsnuća", rekao je kardinal Bozanić.

 


© 1999-2020 :: Veritas - Glasnik sv. Antuna Padovanskoga, Sveti Duh 33, HR-10000 Zagreb,
tel. (01) 37-77-125; (01) 37-77-127; faks (01) 37-77-252; e-mail: veritas@veritas.hr

U suradnji s