Natalija Kivač

Tekst je izvorno objavljen u tiskanom izdanju Veritasa – Glasnika svetog Antuna u svibnju 2024. godine (5/2024).


Prvašići su me dočekali s velikim papirnatim cvijetom i čestitali mi Dan žena. Izradio mi ga je učenik koji ne pohađa nastavu vjeronauka, tako je poželio. Mene, naravno, zanima zašto se Dan žena slavi baš 8. ožujka. Odgovorili su mi: „Jer su tad žene dobile prava. Dotad su bile samo u kući, prale, peglale, kuhale.”

– Znači, taj dan su izišle iz kuće prati, peglati, kuhati, jer su dobile prava? – pitala sam.

– Ma neeeee, dobiti prava znači imati posao.

– A kako su dobile prava, tko im je dao prava ili posao? – nisam odustajala.

– Nitko im nije dao, dogodila se revolucija, pa su ih dobile – stručno nam je objasnio dječak.

– Molim??? Revolucija??? Što je sad revolucija? – niti sam znala ja niti ostali u razredu, osim mojeg sugovornika.

– Kako da vam to sad objasnim? Ovako: ima jedan striček koji ima svoju teoriju. Striček Darwin je gledao ribu kako iskače iz akvarija. Ta se riba nakon nekog vremena pretvorila u žabu, žaba u krokodila, a krokodil u sad ne znam što.

– Možda dinosaure – pokušavala sam.

– Ne, oni su izumrli, a ovo od Darwina smo mi na kraju.

– Vjeroučiteljice, to o čemu on priča je evolucija! – oglasio se dotad ničim za razgovor zainteresirani učenik.

– Ajde, odlučite se što je: jel’ to revolucija ili evolucija! Još ne znamo ni jedno ni drugo! – nestrpljivo ih je potaknula učenica.

U tom je trenutku po nekom poslu u razred ušla pedagoginja. Nisu joj dali do riječi dok im nije odgovorila što je revolucija. I odgovorila je, ne znajući ama baš ništa o dotadašnjoj našoj raspravi, a kamoli njezinu povodu, kratko i jednostavno da je revolucija bitna i burna promjena. Potom ih je obavijestila o nekom zbivanju u školi i nerado otišla. Dakako, poslije sata me dočekala sa „sto upitnika u očima” kako takve situacije opisuju prvašići.

– A da pitamo gugla? – predložio je netko, ili bolje vikipediju, ona sigurno zna.

Otvorila sam najprije Hrvatski jezični portal, a potom i enciklopedija.hr. te im pročitala definicije i revolucije i evolucije. Usput sam ih poučila da su prilozi na tim stranicama djelo stručnjaka, za razliku od vikipedije koju može uređivati svatko.

– Da, vjeroučiteljice, i oni koji nemaju pojma mogu napisati svašta, a mi onda mislimo da je to istina – potvrdila je učenica. To pak otkriće je drugu djevojčicu jako uznemirilo. Dok smo pokušavali nju smiriti, jer „nikad više neće otvoriti vikipediju, i kako i gdje će nešto naučiti”, zaplakao je i moj revolucijski sugovornik.

– Možda sam ipak pogriješio. Možda je striček Darwin stvarno smislio tu evoluciju. Pitat ću mamu detaljnije.

Dječak, koji je i inače pomalo nestrpljiv, a koji je taj dan jedva čekao da se pomolimo, prekinuo nas je: „Dosta više revolucije i evolucije. Red je za molitvu.” Jedna je djevojčica dodala: „E, ja ću moliti za našeg prijatelja iz razreda. Da mu se dogodi revolucija dobrote, jer ako ga pogodi evolucija do osmog razreda se ne bu popravio!”