Home - www.veritas.hr - Veritas Bazilika sv. Antuna - Padova

 

 
Duhovnost
 
POČETCI MOLITVE

Piše: David Torkington
 
NOVI NIZ OSNOVNIH SASTOJAKA UČINKOVITE SVAKODNEVNE MOLITVE

Molitva znači naučiti se otvoriti Božjoj ljubavi te naučiti kako ga ljubiti zauzvrat. No, pitanje glasi: kako početi ljubiti nekoga koga nikada zapravo nismo susreli? Kada tek počnemo moliti, osjećamo se tisućama kilometara daleko od Boga te govoriti o tome kako ga ljubimo – s obzirom na to kako mi shvaćamo riječ ljubav – jednostavno nema smisla. No, započeti svakako valja te molitva započinje s ciljem upoznavanja Boga, jer nema smisla govoriti o tome kako ljubimo nekoga koga ne poznajemo.

Prvo pitanje, stoga, glasi: Kako upoznati Boga?

Prvi korak: razgovor

Sagledajmo to ovako: kako bilo koga upoznajemo? Možemo s njime igrati golf ili tenis, otići na ručak ili večeru, ili ga pozvati neka s nama provede praznike, no, naposljetku, nekoga upoznajemo jedino tako da s njime razgovaramo te, što je još važnije – slušamo što nam govori. Nema drugog načina. Upoznavanje Boga pritom ne predstavlja nikakvu iznimku. Zbog toga svaka molitva treba započeti razgovaranjem s Bogom, ali – što je još važnije – slušanjem onoga što nam on ima reći. Kako ga budemo dublje upoznavali, u nama će se polako pojaviti ljubav i stati ubrzano rasti, no, potrebni su brojni razgovori, koji u početku mogu biti razmjerno hladni, pa čak i stereotipni. Međutim, sve će se to s vremenom promijeniti, ako ustrajemo.

Predložio bih vam da započnete s petnaest minuta svakoga dana. Ne možete tek tako početi moliti – potrebno vam je malko vremena za pripravu. Morate se oteti užurbanu životu koji nam se nerijetko nameće i pripraviti se na okretanje k Bogu i usuglašavanje s njime. Baš kao što svaki športaš ima svoj način "ugrijavanja", i vi morate pronaći svoj. To može biti trenutak počinka, čitanje duhovnoga štiva, vježbanje, plivanje, slušanje glazbe – što god vam pomaže opustiti se. Sve je to dio onoga što nazivam "askezom srca", zahvaljujući čemu ćemo, kada stanemo moliti, ući u stanovitu bezvremensku zonu.

Bezvremenska zona

Upravo ovdje možemo prvi put započeti ulazak – najbolje što znademo – u sadašnji trenutak, oslobađajući se svega iz prošlosti, kao i budućnosti, što bi nam moglo zapriječiti pozornost potpuna usmjeravanja pogleda na Boga. Kada god gledate vrhunski šport, jednostavno vas se mora dojmiti predanost sudionika. Pozornost privlači upravo njihova isključiva usredotočenost na igru. Onoga trenutka kada započinju s pripravama, čini se kao da ulaze u bezvremensku zonu u kojoj se uspijevaju svega osloboditi, kako bi mogli u potpunosti živjeti i djelovati u sadašnjosti. Ako dopuste da im išta iz prošlosti poremeti pozornost, gotovo je. Kada sam spreman započeti, rado se služim riječima što ih je još sveti Benedikt preporučao svojim monasima za početak molitve časoslova, nakon čega slijedi nekoliko redaka iz 63. psalma:

Bože, u pomoć mi priteci.
Gospodine pohiti da mi pomogneš.
Slava Ocu i Sinu i Duhu Svetomu.
Kako bijaše na početku,
tako i sada, i vazda,
i u vijeke vjekova. Amen.
O Bože, ti si Bog moj:
gorljivo tebe tražim;
tebe žeđa duša moja,
tebe želi tijelo moje,
kao zemlja suha, žedna, bezvodna.

Potom se uvijek poslužim stanovitim podsjetnikom, kako bih zapamtio što trebam Bogu reći i što učiniti kako bih mu se približio. Uzmem latinski naziv Očenaša: PATER NOSTER, a potom se svakim od slova poslužim kako bi me podsjetilo na ono što držim bitnim sastojcima svakodnevne molitve. Odlučio sam uvesti vas u svoj način moljenja u nadi kako će vam biti od pomoći.

Prisutnost

Prvo slovo P označava Prisutnost. Prvo što valja učiniti jest pouzdati se vjerom u Božju prisutnost u nama. Vjerojatno nećete ništa osjetiti, možda ćete se osjećati hladnima poput sante leda, no to nema nikakve veze. Osjećaji mogu uvelike pomoći kod molitve, ali mogu i zavarati te ostaje činjenica kako nimalo ne mijenjaju stvarnost. Osjećali se vi na dan Božića kao da jest Božić ili ne, nije niti najmanje važno. Bog je prisutan u središtu vašega bića, Kraljevstvo je Božje u vama, osjećali vi to ili ne. Bit će trenutaka kada će vas svijest o toj prisutnosti posvema preplaviti, jednako kao što će biti i dugih razdoblja kada nećete osjećati baš ništa i htjet ćete odustati – ne samo od molitve, već i od svega u svezi s vjerom. Zbog toga naglašavam kako se valja strogo pridržavati vremena određena za molitvu. Vidite, i u našim najboljim trenutcima još smo uvijek uvelike usredotočeni na sebe. Uvijek ćemo biti skloni moliti kada sunce sja. Kada je vrijeme lijepo, htjet ćemo moliti i dulje od predviđenoga vremena, no, kada se naoblači, željet ćemo što prije završiti s molitvom, ako je u cijelosti ne izbjegnemo.

Jedan od mojih problema leži u tome što mi ponestane riječi i pojavi se rastresenost: prije no što i shvatim što se događa, glava mi je ispunjena nebrojenim rastresenostima iz svijeta što sam ga ostavio za sobom, odnosno onoga u koji ću se netom vratiti, ili polako stanem tonuti u drijemež.

Posvemašnja iskrenost

Trebali bismo nastojati riječima se služiti što je moguće jednostavnije i izravnije. Ne zaboravite ono što sam ranije spomenuo: Isus nas je naučio kako je Bog naš Otac, naš Tata, te nema potrebe obraćati mu se kićenim rečenicama i uzvišenim jezikom. Prisjetimo se kako je farizeje oštro ukorio upravo zbog toga. Kada je god moguće, služite se vlastitim riječima te nemojte misliti kako se morate koristiti jezikom uvriježenim u Crkvi, već mu se obraćajte onako kako biste se obratili prijatelju kojega silno poštujete i kojemu možete reći sve.

Znam kako sve to može biti malo teško za početnike, no uvijek se može početi već napisanim molitvama, potom ih polako zamjenjujući vlastitim riječima. Puno je knjiga i molitvenika kojima se možemo na taj način služiti. No, nikada iz vida nemojte gubiti ideal, a to je riješiti ih se što je moguće prije, čim budete sposobni moliti vlastitim riječima. Jedna je stvar, međutim, neophodna od samoga početka: s Bogom valja biti posve iskren. Ne zaboravite kako vas Bog savršeno poznaje, i prije no što otvorite usta. Druge možda možete obmanuti, ali ne i njega. Ako ste u potpunoj suhoći, recite mu to; ako biste radije gledali televiziju, priznajte; ako biste radije čitali krimić – čemu tajiti? Nije tako teško pronaći riječi molitve, ako nastojite govoriti jednostavno, iskreno te ste od samoga početka spremni priznati kako se osjećate.

U sljedećem ću nastavku nastaviti s podsjetnikom, predlažući vam kako upotrijebiti slovo A kako biste se podsjetili na važnost adoracije (klanjanja); T kako biste se sjetili zahvaliti (engl. "thank you"), E kako ne biste zaboravili ispitati savjest (engl. "examine") te R kako biste izvršili čin pokajanja (engl. "repentance).

Pustinjak
David Torkington

Knjiga koja odgovara
na pitanja o molitvi:
Što je molitva?
Kako i kada moliti?
Što i koliko moliti?

Iskusni pisac knjiga duhovnoga sadržaja, David Torkington, stalni je suradnik Veritasa. "Pustinjak" je prvi dio njegove trilogije, koja je prodana u preko 120.000 primjeraka diljem svijeta.

Cijena: 69 kuna

Naručite na adresi Veritasa:
Sveti Duh 33, 10000 Zagreb
www.veritas.hr
veritas-glasnik@zg.t-com.hr
tel.: (01) 3777-125

 


© 1999-2020 :: Veritas - Glasnik sv. Antuna Padovanskoga, Sveti Duh 33, HR-10000 Zagreb,
tel. (01) 37-77-125; (01) 37-77-127; faks (01) 37-77-252; e-mail: veritas@veritas.hr

 

U suradnji s