Home - www.veritas.hr - Veritas Bazilika sv. Antuna - Padova

 

 
Medicina u svjetlu vjere
 
KAKO PREVLADATI STRES?

Piše: Milan Milošević, dr. med.
 
Ovu stranicu uređuju članovi Hrvatskoga katoličkoga liječničkog društva

Stres je jedan od najčešće spominjanih problema modernog čovjeka. Riječ stres dolazi od engleske riječi stress, koja u hrvatskom prijevodu najčešće znači opterećenje, naprezanje, napetost, pritisak. Okolnosti koje izazivaju stres nazivaju se i stresori. Pojam stresa u užem smislu označava reakciju organizma na djelovanje vanjskog stresora. Stres je, zapravo, svaka promjena u našim životnim okolnostima, povoljne ili nepovoljne naravi. Kad se "nagomila stres", čovjek se može razboljeti, osjećati se kronično umorno ili iscrpljeno, patiti od nesanice ili prevelike potrebe za snom, može izgubiti tek, spolnu želju i sposobnost uživanja u životu. Više od 60 posto svih bolesti i poremećaja koje poznajemo zapravo su psihosomatske bolesti, odnosno mogu nastati kao posljedica izloženosti stresu.

Često se posljedice stresa pokušavaju ublažiti na neprikladan ili čak štetan način. Nikotin, alkohol, kofein, šećer, sredstva za umirenje te opijati najčešća su sredstva kojima se pokušava smanjiti stres koji osjećamo. Međutim, ta sredstva rijetko imaju uspjeha u otklanjanju posljedica izloženosti stresu. Dapače, u većini slučajeva i pogoršavaju učinke stresa razbijajući prirodne antistresne mehanizme. Moderna medicina i psihologija se slažu kako najbolji načini u borbi protiv stresa uključuju dobro planiranje: promišljanje i priprema za rad olakšavaju rješavanje problema. Pritom se ne misli kako bi čovjek trebao isplanirati previše obveza koje neće stići obaviti (pa će stres biti još veći). Potreban je odabir prioriteta u razumnim okvirima. Kako? Na početku dana na papiru zapišite koje poslove planirate napraviti toga dana, te ih poredajte prema važnosti:
1. "A" mora biti završeno danas.
2. "B" može čekati do sutra.
3. "C" može čekati nekoliko dana.
4. "D" je li to stvarno potrebno?

Potom radite zadatke prema vašem popisu važnosti, započevši sa zadacima s oznakom "A" odmah. Na kraju dana, nemojte se brinuti o stvarima koje niste uspjeli napraviti.

Dobro je naučiti i vježbe disanja jer kod stresa često dolazi do nesvjesna smanjenja broja udisaja: više puta ponoviti duboki udisaj na nos i polagani izdisaj na usta. U terapiji stresa moramo odrediti izvore stresa te vlastite negativne misli i osjećaje povezane s njima. Ujedno se moramo ohrabriti i podržati u naporima da te probleme riješimo. Još je poznati francuski liječnik Emil Coux 1902. istaknuo moć pozitivna mišljenja kad je u priručniku za psihološku pomoć savjetovao da bi svaka osoba tri puta poluglasno nakon buđenja i prije sna trebala sama sebi sugerirati: "Svakim danom u svakom pogledu sve više napredujem."

Postoji puno toga što možete učiniti sami: razgovor o problemima s bliskim osobama, češći odlazak na sakrament svete ispovijedi, pozitivno razmišljanje o proteklom danu, razvoj duhovnosti po molitvi i meditaciji. Uzmite si vremena raditi stvari koje vas opuštaju, osobito za vrijeme slobodnog vremena. Naučite pristojno reći "ne" dodatnom poslu ili izazovima. Obroke uzimajte redovito, te dovoljno vježbajte – pješačenje nije gubitak vremena, već vrijeme uloženo u sebe. Uključite se u pomaganje drugim ljudima - to uvijek smanjuje naše probleme na njihovu stvarnu veličinu. Nemojte čuvati negativne osjećaje ili neprijateljstvo - to će uvijek oštetiti vas i uzrokovati dodatni stres. Naučite opraštati i izgladiti sve nesporazume. Nemojte zaboraviti da i mi sami možemo pogriješiti, te da na neke stvari u životnom okolišu ne možemo utjecati. Ne ostavljajte neriješene stvari za posljednju minutu – kako bi se nešto ispravno napravilo, katkad treba vremena. Treba naučiti živjeti s problemima i nadilaziti ih, što nam pomaže da rastemo i sazrijevamo, te nas čini zrelim i odgovornim osobama.

I za kraj, Bog je naš osobni pratitelj koji nas vodi kroz teška razdoblja u životu i koji nam daje svoj mir onda kada nam je najpotrebniji.

 


© 1999-2020 :: Veritas - Glasnik sv. Antuna Padovanskoga, Sveti Duh 33, HR-10000 Zagreb,
tel. (01) 37-77-125; (01) 37-77-127; faks (01) 37-77-252; e-mail: veritas@veritas.hr

 

U suradnji s