Home - www.veritas.hr - Veritas Bazilika sv. Antuna - Padova

 

 
Moje mišljenje
 
NARODI NADE

Piše: Marijan Križić
 
OD KATOLIČKE ZAJEDNICE U SAD-u OČEKUJE SE MNOGO

Je li tek koincidencija, ili je znakovito i poučno da je svega nekoliko dana nakon upečatljivog i politički iznimno značajnog posjeta američkog predsjednika George W. Busha Republici Hrvatskoj, predsjednik najmoćnije države ugostio čovjeka, koji je jedan od najvećih moralnih autoriteta suvremenog svijeta. Iznimna počast koja je iskazana Benediktu XVI. znak je koliko američki predsjednik cijeni moralnu i duhovnu snagu i poruku koju nosi i predstavlja poglavar
Katoličke crkve.

Prepoznajući u Amerikancima narod nade (slično je nama Hrvatima govorio Ivan Pavao II.), Papa Benedikt XVI. došao je "od Gospodina izmoliti novo izljevanje Duha Svetoga na Crkvu ove zemlje". Od katoličke zajednice koja u Sjedinjenim Američkim Državama broji 70 milijuna vjernika Papa očekuje mnogo. "Ovo je vrijeme puno obećanja, jer vidimo da se na razne načine zbližava ljudska obitelj, bivajući sve više međuovisna" - ali i vrijeme velikih izazova i kušnji.

Kriza je zahvatila i samu Crkvu, te Papa poziva na novu evangelizaciju. Pozivajući na "zdravu naobrazbu u istini vjere, Papa ni ovaj put nije propustio pozvati na "puno pouzdanje u sklad razuma i vjere".

U svijetu koji se sve više prožima i isprepliće u bogatstvu svoje raznolikosti, temeljna razdjelnica koja ih dijeli jest: dobro i zlo. U zajedničkom priopćenju Svete Stolice i Bijele kuće istaknute su vrijednosti na kojima je utemeljena suvremena civilizacija: poštivanje dostojanstva ljudske osobe, obrana i promicanje života, brak i obitelj, odgoj djece, ljudska prava i vjerska sloboda, održivi razvoj i borba protiv siromaštva.

Koliko god su spomenuta načela neupitna, svijetom se nadvijaju pokušaji da se, na ovaj ili onaj način, razore sve spomenute vrednote. Iako se suvremeni svijet, posebice zapadna civilizacija, zaklinju u demokraciju, svjedoci smo stalnih pokušaja da se na različite načine suspendira demokacija, ponajprije različitim manipulacijama javnošću, ali i uvođenjem različitih dogmi suvremenih relativističkih "religija". Iz nepoznatih izvora izviru neke nove "istine" koje, ne samo da ne smijemo dovesti u pitanje, nego se o njima ne smije kritički ni raspravljati. Po nekim se pokazateljima čini se Gramscijev projekt "marša kroz institucije" poprima svoje završne obrise i da njegove plodove već obilno ubiremo.

I dok je Europa, pojednostavljeno rečeno, već na koljenima, Amerika koja je izrasla na baštini različitih vjerskih zajednica kršćanske provenijencije, još uvijek brižno čuva svoju tradiciju i temelje na kojima počiva suvremena demokracija, vladavina prava, poštivanje ljudske osobe. Stoga koliko god se to ponekad činilo kao već potrošena fraza, Amerika je u zadnjem stoljeću prepoznatljivi zaštitni znak demokacije i slobode.

Američki katolici u tom kontekstu imaju posebnu ulogu. Na misnome slavlju, 17. travnja na stadionu National's Park u Washingtonu, Benedikt XVI. uputio im je snažnu poruku: "Posebice vas potičem, u američkome društvu budite kvasac evanđeoske nade, unoseći svjetlo i istinu evanđelja u zadaću ostvarivanja pravednijega i slobodnijega svijeta za buduće naraštaje".

Pohod Sjedinjenim Državama papa Benedikt XVI. iskoristio je i za susret s Ban Ki-monom, glavnim tajnikom Ujedinjenih naroda.

Organizacija ujedinjenih naroda plod je mukotrpne ljudske povijesti i spoznaje da se čovječanstvo mora ujediniti oko temeljnih načela i na njima uspostavljenih međunarodnih normi, kako bi se ostvarili zajednički ciljevi mira i napretka.

Pozivajući se na svoje prethodnike, Pavla VI. i Ivana Pavla II., papa Benedikt XVI. u svojemu govoru pred Općom skupštinom Ujedinjenih naroda istaknuo je da svjetska zajednica mora biti podvrgnuta općem uređenju. U slučajevima teških kršenja ljudskih prava i humanitarnih kriza, međunarodna zajednica ima pravo intervenirati.

U temeljnim dokumenutima Ujedinjenih naroda, kao što je Povelja ljudskih prava, čiju 60. obljetnicu obilježavamo, Benedikt XVI. prepoznaje vjerski temelj, kao rezultat vjerskih i uljudbenih tradicija, kojima je u središtu ljudska osoba. Stoga je promicanje ljudskih prava najučinkovitiji put k uklanjanju nejednakosti između država i nabolji način za uspostavu mira i stabilnosti u svijetu.

Zapravo, u posjetu Sjedinjenim Državama, u porukama koje je tom prigodom uputio, kao i u obraćanju pred Općom skupštinom UN-a, možemo očitati da Benedikt XVI. odlično dijagnosticira sadašnji trenutak svijeta "u kojem živimo mi". U svijetu ubrzanih promjena i velikih iskoraka, ali i velikih ugroza temeljnih sastavnica suvremene civilizacije, Benedikt XVI. prepoznaje iznimnu ulogu Sjedinjenih Država i posebice američkih katolika. Organizacija Ujedinjenih naroda plod je povijesnog zrenja i spoznaje o potrebi zajedničkog djelovanja u razvoju čovječanstva. U tom smislu posebno treba bdjeti da se temeljna načela UN-a očuvaju u svojoj izvornosti, koja polazi od zaštite temeljnih vrijednosti čovjeka, kao slici samoga Stvoritelja.

 


© 1999-2019 * Veritas - Glasnik sv. Antuna Padovanskoga, Sveti Duh 33, HR-10000 Zagreb,
tel. (01) 37-77-125; (01) 37-77-127; faks (01) 37-77-252; e-mail: veritas@veritas.hr

U suradnji s