Home - www.veritas.hr - Veritas Bazilika sv. Antuna - Padova

 

 
Reportaža
 
Osam stoljeća neodoljive karizme

Piše: Vladimir Zrinjski
 
Završna proslava obilježavanja franjevačkog jubileja – Zagreb, 17. – 19. rujna

Osamsto godina poniznosti, čistoće i siromaštva. Osam-sto godina predanosti u služenju Bogu i braći ljudima, osamsto godina svjetlosti u svijetu. One svjetlosti, čiji je plamićak u Asizu zajedno sa svojom subraćom zapalio sveti Franjo, a razbuktao ga papa Inocent III., usmeno potvrdivši pravilo Franjevačkog reda i označivši time početak najljepše revolucije nakon Kristova boravka među ljudima.

Izidor Kršnjavi, hrvatski povjesničar i političar, napisat će u "Božjem sirotanu", romanu o Franji Asiškom, da je neodlučnog i pomalo skeptičnog papu, u trenutku kad mu je Franjo s braćom objasnio da želi odobrenje svoga Pravila, udobrovoljio jedan od kardinala rekavši:
- Priznajem da su to pravila za anđele. Ali možda je Franjo takav anđeo, poslan od Boga, da anđeoske ljude skupi oko sebe.

Ta se anđeoska vojska poniznosti i jednostavnosti iz Asiza kroz stoljeća koncentrično širila Europom, pa i svijetom, a Katolička je crkva radosno u proteklih godinu dana obilježavala nemjerljivu ulogu Franjevačkog reda u evangelizaciji i širenju Zapovijedi ljubavi. Obilježeno je 800 godina od potvrđivanja Pravila Reda manje braće (1209. – 2009.), a proslava je zaključena i u Hrvatskoj (Zagreb) te Bosni i Hercegovini (Podmilačje kod Jajca), svečanim susretima svih franjevačkih provincija i redova.

Kroz cijelu su proteklu godinu samostanske zajednice obilježavale jubilej. Završna etapa proslave u Redu franjevaca konventualaca krenula je još u studenome 2008. godine pod geslom "Dar pravila: živjeti Evanđelje u poslušnom zajedništvu s Crkvom". Njezin je početak označio general Reda o. Marco Tasca pismom svojoj braći, u kojem je između ostalog napisao: "Naše je Pravilo opsluživati Evanđelje Gospodina našega Isusa Krista. Sveti Franjo u tome nije nimalo oklijevao, niti ga je prilagođavao svojim vlastitim nagnućima, ustrajući na njegovoj radikalnosti i zahtjevnosti.

To Evanđelje za njega nije bio samo popis nekakvih načela, već iskaz dinamičnog iskustva života s Isusom."

Odmah su potom iz Asiza po svijetu krenule replike križa sv. Damjana, s kojeg je Franjo čuo Kristov poziv da počne obnavljati njegovu ruševnu crkvu. Križ je na svojem hodočašću tako stigao i u Hrvatsku i obišao sve samostane, pa su mnogi, baš kao i njihov sveti uzor, mogli osluškivati Božji poziv na obnovu.

Sve su te manje proslave u zajedništvu s križem zaključno ujedinjene 17. i 18. rujna večernjim programima u crkvi sv. Križa u Novom Zagrebu, te svečanim euharistijskim slavljem u zagrebačkoj prvostolnici, koje je u subotu, 19. rujna predvodio kardinal Josip Bozanić.

Kolaž franjevačke povijesti

Prva je večer u Sigetu bila u znaku kulture (prije svega pjesme) i podsjećanja na trajnu ostavštinu koju su franjevci na ovim prostorima njegovali kroz stoljeća. Program koncerta bio je, pod geslom "Franjo, idi i popravi moju kuću", osmišljen na način da nas voditelji, ali i poznati hrvatski umjetnici, upoznaju sa zaslugama koje su članovi franjevačkih redova ili njihovi simpatizeri pružili tijekom svoje predane obnove Crkve, ali i društva u cjelini. Bio je to glazbeno-scenski, na trenutke i meditativni hod kroz sva područja djelokruga Reda manje braće u bogatoj povijesti Hrvata, prožet i ponekim osobnim svjedočanstvom članova franje-vačkih zajednica.

U glazbenom su dijelu nastupili: Pjevački zbor Josip Štolcer Slavenski, Anđelko Igrec, Ana Lice, klapa Nostalgija, Novo Svitanje, Nonet franjevaca konventualaca, fra Ivan Matić, Marijan Brkić Brk, Prijatelji i Emilio Kutleša.

Svjedočanstva u kojima su opisali nasljedovanje Franjina primjera u svojim životima iznijeli su fra Bonaventura Duda, fra Ivan Široki, sestra Dominika Grgat, Ana Fruk i Branka Černugelj. Program su vodili Tanja Popec, Anja Šovagović-Despot i Joško Ševo.

Napomenimo da je prvotna ideja bila da se koncert održi u KD Vatroslava Lisinskog, no zbog obnove koja je tamo u tijeku moralo se tražiti alternativu. Crkvu sv. Križa tako su već sat vremena prije početka koncerta preplavili brojni crni i smeđi habiti, a kad je svečanost otpočela, i taj je veliki prostor skoro postao premalen za sve koji su željeli biti dionici slavlja. Programu su se odazvali i ministar kulture Božo Biškupić, kotorski biskup Ilija Janjić, a bilo je i predstavnika drugih vjerskih zajednica.

Okupljene je na početku pozdravio domaćin koncerta i provincijal Hrvatske franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda, fra Željko Železnjak, istaknuvši kako se radi o "divnoj proslavi franjevačkog načina života" i "kolažu u kojem želimo upoznati svetog Franju".

- Prisjetimo se da svetac iz Asiza nije tražio sljedbenike, nego mu je Gospodin dao braću. Kada su od pape primili odobrenje svojeg Pravila, to je otvorilo vrata njihovu djelovanju u svijetu. I Božja Providnost kao da je htjela da osim Italije posjete samo dvije zemlje: Svetu zemlju i našu domovinu, koja je za nas sveta.

Teško bi bilo izdvojiti sve ostale riječi i svjedočanstva, no spomenimo ipak karizmatičnog Bonaventuru Dudu, koji je svojom jednostavnom i kristalno jasnom porukom oduševio sve prisutne: - Zaklinjem se, u ime sve braće iz svih redova i staleža, vas ovdje prisutnih te iz svih krajeva naše zemlje i drugih zemalja (...), da ću opsluživati Kristovo evanđelje!

Neodoljivost Božjeg poziva

Bilo je tu još mnogo dojmova i malih sličica koje su franjevački kolaž učinile onako izvornim i izravnim, kakav on i jest, a na kraju koncerta pronašli smo nekoliko sugovornika koji su rado pristali podijeliti svoje impresije s čitateljima Veritasa. Izbor je među tolikim fratrima uistinu bio velik, a mi smo upitali fra Milana Krišta, franjevca opservanta iz samostana sv. Franje na Kaptolu, zašto je on odlučio postati redovnik i zašto baš franjevac, a ne, recimo, dominikanac.

- Bio je to Božji poziv, a on je neodoljiv. Ne možemo protiv onoga što nam je darovano u srce i što ćemo potom mi darivati drugima. Upravo je to bio značaj Franjevačkog reda kroz povijest, a i danas je: biti malen s malenima, radostan s radosnima, dijeliti tugu s ožalošćenima. Franjevački je život uvijek novo započinjanje - kaže fra Milan.

S njim se složio i Lovro Sučić, predsjednik Hrvatskoga nacionalnog bratstva Franjevačke mladeži (Frama), koji smatra kako i u Trećem redu svatko može, pa tako i mladi, iskusiti i drugima posvjedočiti što znači "živjeti kao braća" po Franjinu primjeru.

- Frama je most između Crkve i mladih. To je zajednica u kojoj vam se nudi drukčija kvaliteta odnosa, odnos pun iskrenosti, povjerenja i iznad svega - prihvaćanja. U Frami nije bitno koliko si lijep, pametan ili duhovit, već se pruža svjedočanstvo Kristove bezuvjetne ljubavi.

I Lovro i fra Milan ponudili su slične odgovore na pitanje: da sveti Franjo danas svojoj braći šalje poruku, onako kako je to učinio prije osam stoljeća, što bi im mogao napomenuti? Što bi rekao svojoj subraći u Redu, a što mladim framašima?

- Ljubite Boga i brata čovjeka - kratko i spremno odgovara fra Milan.
- Upoznajte i ljubite Krista te Crkvu po kojoj je on prisutan u svijetu - dodaje Lovro.

Budući da je prva večer u Sigetu bila prije svega orijentirana na glazbeni dio, nismo, naravno, mogli zaobići ni ponekog izvođača. Svojim je gitarističkim nastupom uz fra Ivana Matića mnoge razveselio Marijan Brkić Brk, bivši član "Parnog valjka". Zajedno su izveli pjesmu "Samo tvoja ljubav" i mnoge u crkvi natjerali da i sami od srca zapjevaju.

- Moram priznati da mi je velika čast što sam bio sudionik ovog slavlja. Kao što ste i sami večeras vidjeli, franjevci su iz svih redova puno pridonijeli hrvatskoj kulturi i identitetu, a i sâm sam jedan od njih - rekao nam je Brkić.

Gdje je hrvatska duhovna glazba u pitanju, tu je nezaobilazan i Slavko Nedić, glazbeni urednik na Hrvatskome katolič-kom radiju i jedan od najboljih poznava-telja domaće duhovne scene. Rado nam je pružio svoj osvrt na doprinos franjevaca suvremenoj hrvatskoj duhovnoj glazbi.

- Njihov je udio na "Cro-sacro" sceni bio i jest uistinu velik, počevši od prvih sastava, kao što su VIS Prijatelji, VIS Jukić i VIS Milovan, pa do današnjih za koje bi trebalo i vremena da ih se sve nabroji. Pod okriljem franjevaca danas se na našoj sceni održavaju tri festivala duhovne glazbe, a u samostanima i župama brojni su sastavi i zborovi koje su inicirali upravo franjevci. Doprinos je, ukratko, vrlo značajan.

"Vi ste izazov svijetu!"

Kad su svi izvođači zajedničkim snagama otpjevali i posljednju pjesmu, svatko je iz dojmljivog mozaika ponio nešto za sebe, neku malu notu koja će ga možda osokoliti da već sutra bude svjetlo među ljudima. Druga večer možda nije bila toliko pompozna i atraktivna, ali bila je jednako upečatljiva. Fra Zvjezdan Linić predvodio je četverosatno molitveno bdijenje, svojevrsnu uočnicu zaključnoga subotnjeg slavlja u prepunoj zagrebačkoj katedrali. Misu, koju je prenosila i Hrvatska radio-televizija, predslavio je u zajedništvu sa svim biskupima Crkve u Hrvata te pro-vincijalima svih franjevačkih provincija zagrebački nadbiskup, kardinal Josip Bo-zanić.

- Burna je povijest našega naroda neodvojiva od redovništva i Franjevačkog reda. Stoga, vi franjevci i franjevke, nosite u našoj Crkvi odgovornost - ne samo za svoje zajednice, za svoje provincije i za vjernost svojoj karizmi - nego nosite i veliku odgovornost za sliku i jasnoću redovništva kao takvog u našem narodu. Vi ste doista izazov svijetu koji luta u obilju – poručio je kardinal Bozanić i time zaključio proslavu velikog jubileja u Hrvatskoj.

Osamstota obljetnica franjevačke karizme obilježena je i u susjednoj Bosni i Hercegovini. Jubilarnu su godinu Franjevačke provincije Bosna Srebrena i Hercegovačka franjevačka provincija Uznesenja otvorile u Srebrenici početkom listopada prošle godine, a središnja svečanost održana je 30. kolovoza u svetištu sv. Ive u Podmilačju kod Jajca.

Podmilačje su pohodile tisuće hodočasnika iz BiH, Hrvatske i Slovenije, a pozdravio ih je domaćin svečanosti, provincijal Bosne Srebrene fra Lovro Gavran. Misu je u zajedništvu s drugim provincijalima predvodio predsjednik Južnoslavenske konferencije Reda manje braće i provincijal provincije sv. Jeronima fra Josip Sopta, poželjevši u propovijedi svim vjernicima da danas smognu snage slijediti Evanđelje onako radikalno kako je to činio sveti Franjo.

- Jer, naša je zadaća da na isti način danas popravljamo srušeno, podupiremo nagnuto, ozdravljamo bolesno i tješimo žalosne. Vidimo i sami da je lakše obnoviti zgrade, kuće i crkve nego izgraditi povjerenje među ljudima. No, Franjo je u tome ipak uspio - zaključio je.

Hoćemo li uspjeti i mi, stvar je osluš-kivanja. Toliko voljeni svetac bio je vrlo jednostavan: promatravši križ, primijetio je da mu Isus govori. I nije oklijevao ni sekunde. Možda je, kako ga je pred papom obranio onaj kardinal, ipak bio Božji anđeo, ali stigme kojim ga je Svevišnji opečatio tik pred smrt govorile su suprotno. Franjo je bio samo običan čovjek, s jednim dodatkom: znao je primijetiti čovjeka pokraj sebe. U osam se stoljeća doista mnogo toga promijenilo, ali ljudi u potrebi, priznat ćete, i dalje su kraj nas.

Ministar Biškupić: Veoma sam impresioniran!

Ministar kulture Božo Biškupić rado se odazvao koncertu. Osim što ga je u Siget dovela i funkcija predsjednika vladine Komisije za odnose s vjerskim zajed-nicama, imao je priliku vidjeti kratak, ali bogat sažetak fundusa Franjevačkog reda u hrvatskoj kulturnoj baštini. Po završetku svečanosti upitali smo ga za prve dojmo-ve.

- Zaista sam impresioniran večerašnjim događajem, ali i Franjevačkim redom općenito! Naši su franjevci kroz povijest ugradili nemjerljiv doprinos ne samo u hrvatsku kulturu, već i na cijelom području Zapadnog Balkana, prije svega u Bosni i Hercegovini i među svim Hrvatima. Svojim su djelovanjem itekako obogatili ove krajeve - izjavio je Biškupić za naš časopis.

 


© 1999-2020 :: Veritas - Glasnik sv. Antuna Padovanskoga, Sveti Duh 33, HR-10000 Zagreb,
tel. (01) 37-77-125; (01) 37-77-127; faks (01) 37-77-252; e-mail: veritas@veritas.hr

U suradnji s