Trpimir Benković

POMOLIH SE I RAZBOR DOBIH. ZAVAPIH I PRIMIH DUH MUDROSTI

Nedjeljna čitanja

  • Mudr 7, 7-11
  • Ps 90 (89)
  • Heb 4, 12-13
  • Mk 10, 17-30

Koliko danas vrijedi mudro srce, razboritost, mudrost? Ako se primjeni pravilo ponude i potražnje razboritost i mudrost baš se i ne traže pa se i ne nude, ili smo mi na krivoj tržnici, na krivoj burzi. Kada se nešto ne traži i ponuda postaje sve manja, a cijena je nikakva. Zato se mudar i razborit čovjek mora potruditi i naći odgovarajuću tržnicu. Trenutno je najveća potražnja za sedmicom na lotu, euro jack potom, skupim automobilima, političkim položajima, poznanstvima s poznatim i moćnim. Loše je što je i tu ponuda mala ili taško ostvariva, a još lošije što smo zbog toga nezadovoljni, a najlošije je da tako zaboravljamo potražiti nešto vrijedno i trajno. Spoznati što je trajna vrijednost nije lako. Okruženi smo lažnim blještavilom, koje nam se zlonamjerno nudi i nameće. Novine, zaglupljujuće serije na zlonamjernim dalekovidnicama u tuđinskom većinskom vlasništvu, koje zagađuju naš prostor, nameću lažne vrijednosti i prikazuju ih kao mjerilo uspješnosti, kao cilj. Mi to debilno ili namjerno dozvoljavamo! Točnije o tome odlučuju zlonamjerno postavljeni stranački mediokriteti i niže rangirani poslušnici.  Zato odricanje od bogatstva, koje Isus traži, postaje još čudnije i zahtjevnije. Liturgijska čitanja pomažu i potiču odluku u traženje pravih i trajnih vrijednosti, koliko god se one, po mjerilima suvremenog svijeta i rečenih poslušnika, činile nepotrebne ili čak nerazumne.

Mudrost ima „sjaj bez prestanka“, vječna je i neprolazna. Starozavjetni prorok govori o Božjoj mudrosti, koju i mi baštinimo ako smo uspjeli spoznati, razumjeti i u život pretočiti trajne vrijednosti, ako iskreno tražimo i ponizno molimo za razbor i duh mudrosti.

Božja mudrost dostupna je ljudima kroz Božju riječ, koja je živa i djelotvorna, oštrija od svakog dvosjeklog mača, prodire dotle da dijeli dušu i duh, prosuđuje sklonosti i namisli srca. Tko prihvati Božju riječ, mora je razumjeti, a ako to uspije ne može ostati ravnodušan i nezainteresiran, nego će zauzeto svojim životom potvrditi opredijeljenost prema Mudrosti i riječi Božjoj.

Što učiniti i baštiniti život vječni? Nije dovoljno poštivati pravila i zapovijedi. Potrebno je prihvatiti Božju riječ, prihvatiti Mudrost i nadvladati sebičnost. Isus nam to objašnjava slikom bogatog mladića, koji ipak ne može dokraja prihvatiti zahtjevnu i načelnu Isusovu nauku. Nema dovoljno snage odreći se svega što ga sputava i ne dopušta mu doći do slobode, koja daje osjećaj sigurnosti i spokoja. Ta je sloboda utemeljena na potpunoj predanosti i povjerenju  našem Stvoritelju. Do nje nećemo doći dugotrajnim studiranjem, magisterijem ili doktoratom, nego čistim i otvorenim srcem, koje ponizno i nesebično prihvaća Božju riječ i Duh mudrosti. Zato Božju riječ treba čitati, u nju vjerovati, a poglavito je živjeti. Bogatstvo ne mora biti zapreka na putu do Boga. Ima bogatih siromaha – poslušnika, kao i siromašnih bogataša, koji su ostali svoji. Ali bez suradnje s Bogom nema mudrosti, nema trajnih vrijednosti.

Bogoljublje, pa onda domoljublje i čovjekoljublje zasigurno spadaju u te trajne vrijednosti. Nije zato čudno da nam se progonitelji Božjeg i narodnog pokušavaju prikazati u drugom svjetlu. Izgleda da nam priču o vuku i sedam kozlića priča neki vuk, ili neki od sedam sekretara. Ne moramo kao  kozlići, jarići ili guske povjerovati, jer ćemo opet završiti na nekom jugo četničkom ili europsko briselskom ražnju. Imamo bar isto toliko razloga ne vjerovati. Nisu nas marke, euri, a pogotovo ne dinari mogli spasiti, bez obzira koliko ih imali. Zato, još jedanput, ili još sedam ili više stotina puta zamolimo Boga za razbor, za dar Duha mudrosti, u odluci: „Budi svoj!“